İhsan Nuri Paşa’nın Hayatı..Jiyana Îhsan Nûrî Paşa..

ihsan nuri 3

İhsan Nuri, (Kürtçe: إحسان نوري پاشا Îhsan Nûrî; d. 1893 Bitlis – ö. 25 Mart 1976 Tahran), Hoybûn Cemiyetinin liderlerinden olup Ağrı Dağı İsyanlarını yönetmiş Kürd Osmanlı isyancı ve siyaset adamı. Halk arasında Ararat Kartalı olarak da bilinir.

1893‘te Bitlis vilayetinde doğmuştur. İlk öğrenimini Bitlis’te tamamlandıktan sonra Erzincan Askeri Rüştiye Mektebi‘ne kaydolmuştur. Rüştiyeden mezun olduktan sorna İstanbul‘daki Harbiye Mektebi‘ne girmiş ve 1910‘da Harbiye’yi bitirerek teğmen rütbesiyle Osmanlı ordusuna katılmıştır.

Arnavutluk‘ta kurtuluş hareketi patlak verince bastırma harekatına katılmış ve daha sonra Yemen‘e yollanarak orada 33 ay kalmıştır. Yemen’den döndükten sonra Beyzon‘daki 93. Alay’a yaveri olarak verilmiştir. I. Dünya Savaşı başladığında Kafkasya CephesindeRusya İmparatorluğu ordusuyla savaşmıştır. Ancak Nerman‘da yaralanmış ve tedavi için Erzincan‘a getirilmiştir. Tedavi bitince 9. Ordu‘nun mıntıkasında görevlendirilmiş ve Gürcistan‘ın Ojorketi kentini işgal ettikten sonra kentte seyyar jandarmaların başına geçmiştir.

I. Dünya Savaşı bittikten sonra Kürdistan Teali Cemiyeti‘yle temasa geçmiştir. 30 Mart 1919‘da Jîn dergisinde Wilson Prensipleri üzerine bir yazısı yayımlanmıştır.

Kurtuluş Savaşı başlayınca İstanbul‘dan Trabzon‘a geçmiş ve Rüştü Paşa’nın emriyle Müsavat Partisi iktidarındaki Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti‘nin başkenti Bakü‘ye yollanmış bir heyette yer almıştır. Heyet Bolşeviklerin iktidara geçmesinden sonra Anadolu’ya dönmek istemiştir. Ancak izin verilmeyince bazı Azeriler ile birlikte İran Azerbaycanı’na kaçmıştır. Erzurum Hasankale (Pasinler)’ye giderek Kâzım Karabekir‘in emrine girmiş ve Eylül 1920‘de patlak veren Ermenistan Seferi‘ne katılmıştır. Bu harekette ikinci kez yaralanarak tedavi için Sarıkamış‘a nakledilmiştir.

Bu dönemde Kürdistan’ın kurtuluş için bir örgütü kurmaya karar vererek Kürt kökenli subaylar ve askerler ile temasa geçmiştir.Bunun dolayı hakkında tahkikat açılmış ve Divan-ı Harb’e verilmiştir. Fakat herhangi bir delil çıkmadığı için tekrar görevlendirilmiştir.

Deli Halit” lakabıyla anılan Halit (Halit Karsıalan) İhsan Nuri’yi kendi mahiyetine istemiştir. Ancak Kâzım Karabekir bu teklifini reddetmiştir. Çıldır‘ı Gürcistan‘a karşı savunmuş ve Çıldır’daki birlikleri dağıtıldıktan sonra sırasıyla Doğubeyazıt, Beşiri‘ye atanmıştır. Daha sonra Silvan‘a atanmış ve Seyyar Mitralyöz Teftiş görevlisi olarak Siirt‘te bulunmuştur. Bu arada Cibranlı Halit‘in önderliğindeki Azadî örgütüne katıldığı düşünülmektedir.

Beytüşşebab İsyanı

İhsan Nuri, eşi Yaşar Hanım ile birlikte

Nesturi İsyanı‘nı bastırmak için Şırnak‘tan Beytüşşebap‘a nakledilen 18. Piyade Alayı’na bağlı Mülazım Ali Rıza, ağabeyi Yusuf Ziya‘dan bir telegraf aldıktan sonra 3 Eylül 1924‘den 4 Eylül‘e bağlayan gece isyanı başlatmıştır. Aynı alayda görevli Azadî örgüt üyelerinden İhsan Nuri, Vanlı Rasim, Hertoşili Hurşit, Mardinli Tevfik Cemil de katılmışlardır.

Ali Rıza yakalanmış, Hurşit Zaho‘ya kaçmış ve İhsan Nuri ve arkadaşları ise Fransız Suriye Mandasına sığınmışlardır. Ordan Şengalbölgesine geçtiğinde İngilizler Kadiri Sıddık Paşa‘yı devreye sokarak İhsan Nuri’ye Irak‘ta askeri görev vermek istemiştir. Fakat İhsan Nuri

Ben Kürdistan’ın bağımsızlığı için mücadele vermek istiyorum. Irak Ordusu’nda yer alarak İngilizlerin kucağına girmek için değil.

diyerek İngilizlerin teklifini reddetmiş ve arkadaşları Rasim ve Tevfik Cemil ile birlikte İran’a geçmiştir.

Şeyh Said İsyanı‘nın patlak verdiğini duyunca Saray yakınında Türkiyeİran sınırını geçerek Milan (Milli) Aşireti reisi Osman Bey’in oğlunun evine misafir olmuştur. Şeyh Said‘in tutuklandığını öğrenince Irak‘a geçerek Revanduzlu Seyid Taha‘nın evine misafir olmuştur. Tevfik Cemil Suriye’ye geçmiş ve İhsan Nuri ise Seyid Taha’nın kardeşi Seyid Muslih ile birlikte Nehri’ye gitmiştir. Nehri de Türkiye Ordusu tarafından saldırıldığı[kaynak belirtilmeli] için Rasim ile birlikte İran’a İsmail Ağa Simko‘nun yanına gitmiştir. İran’da tutuklanarakZencan‘a yollanmıştır. Zencan’dan gizlice ayrılarak Hoy‘a gtmiş ve Hasan Sıddıkı Heydari’nin evine sığınmıştır.

Ağrı Dağı İsyanları

1927‘de Hoybûn Cemiyetinin kararıyla 20 kişiyle birlikte Erzurum bölgesine gitmiştir. Türkiye Ordusu peşlerine düşerek birkaç kez çarpışmışlardır. Agrî gazetesini yayımlamıştır.

9 Mayıs 1928‘de Türkiye Cumhuriyeti direnişini kırmak için af yasasını çıkarmıştır. Direnişçilerin af yasasına uymayınca Doğubayazıt Jandarma komutanlığı aracılığıyla görüşme önerisinde bulunmuş ve Şeyhli köprüsünde görüşme gerçekleştirilmiştir. Ankara İhsan Nuri’ye istediği ülkeye gitme hakkını tanımış ve bol miktarda para vaadinde bulunmuştur. Birkaç görüşme yapıldıysa da anlaşamamışlardır. Türkiye ve İran’ın işbirliğinin sonucu III. Ağrı Dağı İsyanı bastırılınca tekrar İran’a sığınmak zorunda kalmıştır.

Ölüm

18 Mart 1976‘da Tahran‘da bir caddeden karşıdan karşıya geçerken kendisine bir motosiklet çarpmıştır. Ağır yaralanarak hastaneye kaldırmıştır. Yedi gün komadan sonra 25 Mart‘te vefat etmiştir.

İlgili kitaplar

  • İhsan Nuri Paşa, Ağrı Dağı İsyanı, Med Yayınları, İstanbul, 1992.
  • İhsan Nuri Paşa, Kürtlerin Kökeni, (çeviren: M. Tayfur) Yöntem Yayınları, İstanbul, 1997. (Kürtlerin milattan önceki tarihini konu eden kitap, ilk olarak 1955 yılında İran’da Farsça olarak yayımlandı.)
  • Cemil Gündoğan, 1924 Beytüşşebap İsyanı ve Şeyh Sait Ayaklanmasına Etkileri, Komal, İstanbul, Ağustos 1994.
  • M.Kalman, Belge, tanık ve yaşayanlarıyla Ağrrı Direnişi 1926-1930, Pêrî Yayınları, Ekim 1997, ISBN 975-8245-01-5
  • Mehmet Kemal Işık (Torî), ‘İhsan Nuri Paşa’, Ünlü Kürt Bilgin ve Birinci Kuşak Aydınlar, Sorun Yayınları, İstanbul, Kasım 2000, ISBN 975-431-111-0, s. 169-173.

indir111111

Îhsan Nûrî Paşa

Îhsan Nûrî Paşa (z. 1893 Bidlîs – m. 25’ê adarê 1976 Tehran) general û rêberê leşkerî yê serhildana Çiyayê Agirî û ji endamên damezrînerênXoybûnê bû. Li paş şkestina şoreşê, ew li Îranê bû penaber û heta dûmahiya jiyê xwe li Tehrana paytexta Îranê ma. Ew bi rûdaneka erebeyê (tirombêlê) çû ber dilovaniya Xwedê.

10933990_823222867719653_3090513064629977410_n

Etiketler:

About admin

”’Occo Mahabad”’ programcı,çevirmen,şair ve yazardır.Bütün çalışmalarını Kürtçe yapmıştır. ”’Occo Mahabad”’ 1977 senesinde Wan’da dünyaya gelir. İstanbul Ünüversitesini bitirdikten sonra yazmaya başlar. Yazı ve şiirleri Çîrûsk, Asiva, Pengav gibi dergilerde yayınlanmıştır,ayrıca internette bir çok sitede resmi yazar ve yazıları makaleleri bulunmaktadır. İlk şiir kitabının adı HELBESTÊN DÎNIK dir.(Çatlak Şiirler).Kitap AVA yayınlarından çıkmıştır. İkinci kitabının ismi Êşên Qehbiktir (Kahpe Acılar).Kitap Do yayınlarından çıkmıştır. Yazılarının dışında yabancı filmlere Kürtçe altyazılarda hazırlamıştır.Birçok film Occo Mahabad tarafından Kürtçeleştirilmiştir. Occo Mahabad’ın Kürtçeleştirdiği bazı filmler/ “MALENA” “RABBIT PROOF FENCE” “THE ROAD to GUANTANAMO” Teknik dünyanın anlaşılması için yazdıgı bir E-kitap da vardır.Kitap Nivîsên Teknîkî (Teknik Yazılar) adıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra Occo Mahabad teknik çalışmalarıylada bilinmektedir. Bugüne kadar birçok bilgisayar programı Occo Mahabad tarafından Kürtçeleştirilmiştir. Occo Mahabad’in Kürtçeleştirdiği bazı bilgisayar programları/ WinRAR Defraggler Revo Uninstaller CCleaner Ayrıca ilk defa halk için şiir ve sanat şiarıyla tüm hakları halka ait olan Helbestên Dînik (Çatlak Şiirler) adlı ücretsiz bir şiir albümü hazırlamıştır. Albüm internet üzerinden serbestçe dağıtılıp indirilebilmektedir. Kitapları: “Helbestên Dînik(Çatlak Şiirler):Ava Yayınları-Mart-2012 “Êşên Qehbik(Kahpe Acılar):Do Yayınları-Mayıs-2013 Rondikên Binevşê (Menekşenin Gözyaşları) Weşanên Do -2016 Dem (Zaman):Weşanên Na -2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: