Seykan Bey’in Kürt şair Occo Mahabad ile yaptığı röportaj…

Editörümüz Seykan Bey’in Kürt şair Occo Mahabad ile yaptığı keyifli röportajı beğenilerinize sunuyoruz… Keyifle okumalar…

allfons.ru-4873

Yaptığı Kürtçe çalışmalarla adını sık sık Kürt camiasında duyuran Occo Mahabad bilişimci kimliğinin yanında şair yönüyle de herkesin beğenisini kazandı. Çıkardığı ilk şiir kitabı ve etkileyici şiirleriyle de hepimizin gönlünü fethetti.

Biz de sizleri Occo Mahabad ile buluşturmaya ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulmaya çalıştık. Sitemiz editörlerinden Seykan’ın değerli yazarımız Occo Mahabad ile yaptığı bu keyifli röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Seykan: Occo Mahabad kimdir?

Occo Mahabad: Occo Mahabad herkes gibi acıları dertleri sorunları sevinçleri olan ama tek derdi üretmek olan biri,evet sadece üretmek….

Seykan: İlk şiir kitabınız ‘Helbestên Dînik’, şiirinizde önemli bir imge. Bu şiir kitabını oluştururken ne hissetti Occo Mahabad?

Occo Mahabad:  Biliyorsunuz şiir tamamiyle duygudur,bir roman yada öykü kitabı gibi üzerinde saatlerce düşünülen tasarlanılan bir alan değil,mutlaka şiir yazarken sizi yönlendiren ele geçiren duygular olmalı,Helbestên Dînik kitabı duygu ve düşüncelerimin örgütlenmiş, yazıya dökülmüş halidir…Şiir öyle bir şeydir ki sizi sarar sarmalar sizi kendine yazmaya esir eder bir hastalık gibidir ne yapsanızda vazgeçemezsiniz yazmaktan.Bende yazmaktan vazgeçemedim ve bu kitap ortaya çıktı…

Seykan: Peki, kendinizi bir şair olarak nitelendiriyorsunuz. Bir şair olarak sizce büyük şiir denilen olgunun kriterleri nelerdir?

Occo Mahabad:  Eğer insanlar ,kitleler şiirinizde sizde birşeyler buluyorsa o zaman siz birşeyleri başarmışsınız demektir.Her şair ve şiir türü kitlesini yaratır ve ona hitap eder.Okuyucunuz artık ne aradığını ve istediğini bilir.Ben hiçbir zaman aristokratik bir mantıkla şiire bakamıyacağımızı düşünenlerdenim.Şiir hitap eden için anlamlıdır güzeldir.Gerisi sadece laf yığını olmaktan öteye gitmez.Şiiri varedende toplumsal ,yaşamsal ihtiyaçlar.Kimi okuyucu için sizin şiirinizin hiçbir anlamı yoktur ama kımisi içinde siz çok önemlisinizdir.Büyük şiir yada şair bu eksende sadece anlamlı olabilmekte….

Seykan: Yıllardır Kürtçe şiirler yazdığınızı sizi yakından takip eden Kürtçe şiirseverler çok iyi biliyor. Kürtçe iyi şiir ve iyi şair konusunda bilimsel anlamda kişide oturması gereken değerler neler olmalı?

Occo Mahabad: Şiir yukarıdada belirttiğim gibi duyguların düşüncelerin örgütlenmiş hali bir matematik,kimya,fizik yada diğer bilimsel alanlar gibi degil.Şiiri aşırı karmaşık ve teorik bir algı ile anlamamak gerek…Her şair bir ihtiyacın toplumsal alanda izdüşümü.Sonuçta şair yaşamın her alanı ve sorunlarıyla ilgili yazabilir.Şairin şiir yazabilmesi için onda oturması gereken bilimsel degerler olması gerekmez…Yaşamın pratigini,sorunlarını,renklerini yazabilmesi yeter…

Seykan: Türkiye’de Kürtçe üzerine yapılan son çalışmalar sizi zihinsel manada ve duygusal manada tatmin ediyor mu?

Occo Mahabad:  Biliyormusunuz eskiye nazaran bugün geldiğimiz nokta daha iyi.Birçok eser,üretim,çalışma var ve okuyucusunu bulabiliyor.Ama yeterli değil:Bunun temel sebeplerinden biri Kürt Yayıncılığının pragmatist zihniyetinden kaynaklanmakta.Şimdi nasıl diye bir soru soracaksınız,bakın size anlatayım.Bugün yazılan bir kitabı yayınevlerinın büyük çoğunluğu yazardan alınan parayla bastırmakta,yani paranız yoksa Kürtçe kitap basamazsınız,sizin yetenekli olmanızın hiçbir anlamı yok.

Kürt yayınevlerinde vahşi kapitalist uygulamalar var:Kitabı basan yazar,satıştan pay almayan yine yazar.Kürt yayınevleri yazarlarının telif haklarınıda korumamakta,korkunç bir emek sömürüsü var.

Biliyormusunuz Dostoyevski yaşadığı 1800’lü dönemlerde bile telif hakkıyla geçinmiştir,o dönemin yayınevleri Dostoyevskinin kitaplarını ücretsiz basmışlardır,her satılan kitaptan pay vermişlerdir;Maalesef 2012 yılında Kürt yayınevleri ve yayıncılığının durumu bu kadar trajik ve geri.İşin ilginç tarafı bu herkesçe bilinir ama kimse tarafındanda dile getirilmez,sorgulanmaz.Eleştiri ve özeleştirinin gelişmediği,aşırı pragmatist,kendini beğenmiş bir yapı maalesef…Yani ne kadar yetenekli olursanız olun paranız yada dost ahbaplarınız yoksa sizin üretim dünyasına katılmanız mümkün degil…

Seykan : Occo Mahabad’ın şiiri belli dönemlerde yaşananlara dair bir izdüşüm oldu gibi. Böyle de devam edecek sanırım. Bu konuda bir şeyler söylemek istermisiniz?

Occo Mahabad: Occo Mahabad’ın şiiri yaşamın kendisi gibidir,her soruna her konuya el atan bir şiir.Ana teması yaşamın kendisidir.Yeri gelir şiirim ağlar yeri gelir sevinir yeri gelir sevişir yada politik toplumsal sorunlara değinir…Yani yaşamda ne varsa bence şiirde o da olmalı.Şiir sonuçta yaşamın,yaşadıklarımızın bir yansıması,ete kemiğe bürünmesi değilmidir?

Seykan: Kürtçe şiir okuyucularına ne söylemek istersiniz?

Occo Mahabad: Bence her şairi ve şiiri okumalılar.Her şairde ve şiirde mutlaka farklı birşeyler bulacaklardır.Bence en kötüsü önyargılardır,önyargılardan uzak her şairi ve şiiri okumalılar.Bu onların şiire bakış açısını geliştirecektir, zenginleştirecektir.

Seykan: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Occo Mahabad:  Öncelikle bu röportaj için sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Bence şiir daha yalın,basit,halktan,ezilenlerden yana bir duruş,kimlik ve tavır içinde olmalı.Yani şiir aşırı soyut,anlaşılmaz,sadece kürtçe sözlüklerle okunan karmaşık söz yığınları olmaktan çıkarılmalı.Kürt şiiri maalesef uzun zamandır aristokratik ve çok aşırı soyut kitabi bir dile teslim olmuştur.Bu aristokratik dil şiirin derbeylerini,kontlarını,düklerini,baronlarını yaratmıştır.Farklı sıradan basit Halk diliyle yazılmış şiirler şiir olarak bile görülmemekte bu çevrelerde,sürekli aşağilanmakta. Benim şiirim, şiiri tekellerine alan,halka geldikleri yerlere yabancılaşmış bu çevrelere bir başkaldırıdır.

Buradan bütün okuyucularıma sizin aracılığınızla sevgi,selam ve saygılarımı göndermek istiyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolay gelsin arkadaşlar…………

BÜTÜN RÖPORTAJLARI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ..

LİNK 1:DAXE-ÎNDÎR…

LİNK 2:DAXE-İNDİR

LİNK 3:DAXE-İNDİR

LİNK 4:DAXE-İNDİR

LİNK 5:DAXE-İNDİR

Etiketler:,

About admin

”’Occo Mahabad”’ programcı,çevirmen,şair ve yazardır.Bütün çalışmalarını Kürtçe yapmıştır. ”’Occo Mahabad”’ 1977 senesinde Wan’da dünyaya gelir. İstanbul Ünüversitesini bitirdikten sonra yazmaya başlar. Yazı ve şiirleri Çîrûsk, Asiva, Pengav gibi dergilerde yayınlanmıştır,ayrıca internette bir çok sitede resmi yazar ve yazıları makaleleri bulunmaktadır. İlk şiir kitabının adı HELBESTÊN DÎNIK dir.(Çatlak Şiirler).Kitap AVA yayınlarından çıkmıştır. İkinci kitabının ismi Êşên Qehbiktir (Kahpe Acılar).Kitap Do yayınlarından çıkmıştır. Yazılarının dışında yabancı filmlere Kürtçe altyazılarda hazırlamıştır.Birçok film Occo Mahabad tarafından Kürtçeleştirilmiştir. Occo Mahabad’ın Kürtçeleştirdiği bazı filmler/ “MALENA” “RABBIT PROOF FENCE” “THE ROAD to GUANTANAMO” Teknik dünyanın anlaşılması için yazdıgı bir E-kitap da vardır.Kitap Nivîsên Teknîkî (Teknik Yazılar) adıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra Occo Mahabad teknik çalışmalarıylada bilinmektedir. Bugüne kadar birçok bilgisayar programı Occo Mahabad tarafından Kürtçeleştirilmiştir. Occo Mahabad’in Kürtçeleştirdiği bazı bilgisayar programları/ WinRAR Defraggler Revo Uninstaller CCleaner Ayrıca ilk defa halk için şiir ve sanat şiarıyla tüm hakları halka ait olan Helbestên Dînik (Çatlak Şiirler) adlı ücretsiz bir şiir albümü hazırlamıştır. Albüm internet üzerinden serbestçe dağıtılıp indirilebilmektedir. Kitapları: “Helbestên Dînik(Çatlak Şiirler):Ava Yayınları-Mart-2012 “Êşên Qehbik(Kahpe Acılar):Do Yayınları-Mayıs-2013 Rondikên Binevşê (Menekşenin Gözyaşları) Weşanên Do -2016 Dem (Zaman):Weşanên Na -2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: