Fîlmê Dol temaşe bike…Dol filmini izle..

 

Fîlmê Dol temaşe bike…Dol filmini izle..

BEŞ-PART-1

BEŞ-PART-2

BEŞ-PART-3

BEŞ-PART-4

BEŞ-PART-5

BEŞ-PART-6

BEŞ-PART-7

BEŞ-PART-8

BEŞ-PART-9

Dram türündeki 90 dakikalı film, Kürtlerin yaşamlarını anlatan Hiner Saleem’in ‘’Dol’’ adlı filmi Fransa’da sinema salonlarına giriyor. Filmde Nazmi Kırık, Beçlim Bilgin, Omer Çiaw Sin, Rojin Ülker, Tarık Akreyi, Ciwan Haco, Abdullah Keskin ve Sibel Erdoğan rolleri paylaşıyor.

‘’Dol’’ Kürtçe’de tambur veya vadi anlamın geliyor. Bu nedenle filmin adı ‘’Tambur Vadisi’’ olarak geçiyor. Saddam rejiminin yıkılmasının ardından Hiner Saleem son iki filmini Kuzey ırak’ta çevirmek istedi. Bunlardan biri ‘’Sıfır Kilometre’’, diğeri de yeni filmi ‘’Dol’’.

Enfal katliamında Irak askerleri tarafından kaçırılan ancak ABD savaşından sonra kurtulan Kürt bir kız ile İranda yaşayan bir kadın ile tanışır… Ne yazık ki her üç ülkede yaşayan Kürtlerin kaderi de bir birine çok benzer. Azad, Bir süre sonra nişanlısı için köyüne dönerken Azad,. Yolda ölür buna karşın köylüler defleriyle yönünü dağlara verir.

Hiner Saleem, Ekim 2005’te senaryosunu bitirmeden önde Hewler’e davet edildiğini burada filmin çekim hazırlıkları için 3 hafta kaldığını söylüyor. Kasım ayı başında başlayan filmin çekimleri beş hafta sürüyor.

Film küçük bir bütçe ile Hiner Saleem’in kendisi ve Kürdistan Bölge Hükümeti tarafından finanse edildi. Kurak dağlar, ıssız tepeler, Saddam Hüseyin rejimin kimyasal bombardımanları Kürdistan’ı yaşanılmaz, kurak bir manzaraya dönüştürmüş. Ama bu topraklarda paradoksal bir güzellik dikkat çekiyor ve insanlar onca zorluğa rağmen yaşamlarını sürdürüyor. Hiner Saleem, çekimi kolaylaştırmak için, ulaşımın zor olduğu bu ülkede küçük bir ekiple çalıştığını belirtirken, kameraman ekibin asistanı iki Yunanlı olduğunu kaydediyor.

Her ne kadar çekimlerin büyük kısmı dışarıda olsa da Saleem, içerideki çekimler için Yunanlı kameraman ekibin kendisine çok yardımcı olduğunu belirterek, gece çekimlerinin de az sayıda materyal ile yapıldığını ifade diyor. Saleem, ‘’Bana göre bütün filmler bir maceradır’’ diyor. Ancak bu son filminin en ilginci olduğuna söyleyerek, ‘’sıcak insanlarla karşılaştım ve harika bir ülke keşfettim’’ diye konuşuyor.

About admin

”’Occo Mahabad”’ programcı,çevirmen,şair ve yazardır.Bütün çalışmalarını Kürtçe yapmıştır. ”’Occo Mahabad”’ 1977 senesinde Wan’da dünyaya gelir. İstanbul Ünüversitesini bitirdikten sonra yazmaya başlar. Yazı ve şiirleri Çîrûsk, Asiva, Pengav gibi dergilerde yayınlanmıştır,ayrıca internette bir çok sitede resmi yazar ve yazıları makaleleri bulunmaktadır. İlk şiir kitabının adı HELBESTÊN DÎNIK dir.(Çatlak Şiirler).Kitap AVA yayınlarından çıkmıştır. İkinci kitabının ismi Êşên Qehbiktir (Kahpe Acılar).Kitap Do yayınlarından çıkmıştır. Yazılarının dışında yabancı filmlere Kürtçe altyazılarda hazırlamıştır.Birçok film Occo Mahabad tarafından Kürtçeleştirilmiştir. Occo Mahabad’ın Kürtçeleştirdiği bazı filmler/ “MALENA” “RABBIT PROOF FENCE” “THE ROAD to GUANTANAMO” Teknik dünyanın anlaşılması için yazdıgı bir E-kitap da vardır.Kitap Nivîsên Teknîkî (Teknik Yazılar) adıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra Occo Mahabad teknik çalışmalarıylada bilinmektedir. Bugüne kadar birçok bilgisayar programı Occo Mahabad tarafından Kürtçeleştirilmiştir. Occo Mahabad’in Kürtçeleştirdiği bazı bilgisayar programları/ WinRAR Defraggler Revo Uninstaller CCleaner Ayrıca ilk defa halk için şiir ve sanat şiarıyla tüm hakları halka ait olan Helbestên Dînik (Çatlak Şiirler) adlı ücretsiz bir şiir albümü hazırlamıştır. Albüm internet üzerinden serbestçe dağıtılıp indirilebilmektedir. Kitapları: “Helbestên Dînik(Çatlak Şiirler):Ava Yayınları-Mart-2012 “Êşên Qehbik(Kahpe Acılar):Do Yayınları-Mayıs-2013 Rondikên Binevşê (Menekşenin Gözyaşları) Weşanên Do -2016 Dem (Zaman):Weşanên Na -2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: